A nyüst egy alapvető alkatrész a szövőszékekben, amely kulcsszerepet játszik a szövés folyamatában. A szövőszék egyik mozgatható eleme, amely segíti a láncfonalak felemelését és lesüllyesztését, ezáltal lehetővé téve a vetülékfonal befűzését.
A nyüstök általában keretekbe (nyüstkeretekbe) vannak foglalva, és mindegyik nyüst egy vagy több hurkot tartalmaz, amelyeken keresztül a láncfonalak átfűzhetők. A szövés során a nyüstök mozgatásával különböző szövési minták hozhatók létre. A legegyszerűbb szövőszékekben két nyüst található, míg a bonyolultabb mintázatokhoz több nyüstkeretet is használnak.
A nyüstök anyaga lehet fémből, textilből vagy műanyagból. A fém nyüstök tartósabbak és pontosabb szövést tesznek lehetővé. A kézi szövésnél viszont még ma is találkozhatunk textilből vagy zsinórból készült nyüstökkel.
A nyüstök és a szövés technológiája már évezredek óta létezik. Az első szövőszékekben is alkalmaztak valamilyen formában nyüstöt, bár az idők során a technológia jelentősen fejlődött. A középkori és ipari forradalom utáni fejlesztések révén a szövőgépek egyre gyorsabbak és hatékonyabbak lettek, de a nyüst szerepe alapvetően változatlan maradt.
A szövés szerelmesei és a textilipar szakemberei számára a nyüst fogalma és működése alapvető tudás, hiszen nélküle a szövés nem lenne lehetséges.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése