Kulturált kedd 4. - Hogyan öltözködtek az egyiptomi fáraók?

Az ókori Egyiptom fáraói nemcsak uralkodóként, hanem isteni lényként is megjelentek népük előtt, így öltözetük nem csupán praktikus, hanem szimbolikus jelentéssel is bírt. Ruházatuk és kiegészítőik hatalmukat, rangjukat és kapcsolatukat az istenekkel is kifejezték.

A fáraók hagyományosan fehér, lenvászonból készült ruházatot viseltek, amely a tisztaságot és az isteni eredetet jelképezte. Az alapviselet gyakran egy rövid szoknya, a shendyt volt, amelyet derékhoz kötöttek, és gazdagon hímzett övekkel vagy aranydíszítéssel láttak el. Hidegebb időszakokban hosszabb tunikákat vagy kaftánokat is hordtak.

A fáraók viseletének egyik legfontosabb eleme a koronázási fejfedő volt. Többféle koronát viseltek, például a felső-egyiptomi fehér koronát (Hedzset), az alsó-egyiptomi vörös koronát (Deszret) vagy a kettő egyesítésével létrejött Pszhent koronát. A híres Nemes-fejdísz, azaz a kék-arany csíkozású fejkendő, az uralkodói hatalom egyik legismertebb szimbóluma volt, amit például Tutanhamon halotti maszkján is láthatunk.

A fáraók ékszereket is viseltek, amelyek nemcsak díszítő szerepet töltöttek be, hanem védelmet is nyújtottak. Az amulettek, széles aranynyakékek és karkötők gyakran tartalmaztak szent szimbólumokat, például a szkarabeuszt vagy az ankh-keresztet.

A fáraók lábbelije is különleges volt: általában szandált hordtak, amelyek aranyból vagy bőrből készültek, és olykor isteni motívumokkal díszítették őket. A fáraói viselet minden eleme a hatalom és az isteni eredet kifejezésére szolgált, így öltözködésük az egyik legfontosabb jelképe volt uralkodói státuszuknak.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Felvetés

Heti munkaterv

Csattogós csütörtök 3. - A nyüst