A gyapjú fonal készítése egy ősi mesterség, amely évezredek óta része az emberi kultúrának. A folyamat során a juhok, vagy más háziállatok (pl. alpaka, angórakecske) gyapjából tartós és számtalan pozityv tulajdonsággal bíró fonalat készítenek, amelyet szövetek, kötött holmik illetve szőnyegek előállítására használnak.
A folyamat első lépése a juhok tavaszi nyírása. A lenyírt gyapjút ezt követően megtisztítják, hogy eltávolítsák belőle a szennyeződéseket, növényi maradványokat és zsírokat. Ezt mosással és fésüléssel végzik. A készülő fonal végső tulajdonságait alapvetően határozza meg ez a fontos lépés: a felhasználási céltól függő mértékben különbség lehet a kötőfonalnak vagy a szőnyegfonalnak készülő gyapjú tisztasága, finomsága között.
A kártolás során a gyapjúszálakat kibontják és párhuzamosítják, hogy könnyebben fonhatóak legyenek. Ezt kézi vagy gépi kártolóval végzik, amely egy sor tüskés hengert használ a szálak rendezettségének javítására.
A fonás során a gyapjúszálakat sodrással egyesítik, hogy fonalat kapjanak. A fonás történhet kézi orsóval, rokkával vagy ipari fonógépek segítségével is. A fonal vastagságát és szilárdságát a sodrás mértéke határozza meg. Különböző elemi szálhosszúságú gyapjú alapanyagokat eltérő sodrási paraméterekkel kell fonni a megfelelő minőségű fonal kialakításához.
A nyers fonalat természetes vagy mesterséges színezékekkel festhetik, majd öblítik, fixálják és szárítják. Az utolsó lépés a gombolyítás vagy motringolás, amely a fonalat felhasználásra kész állapotba hozza.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése